Funda Aşkınoğlu
Turkey

Countries

  • Turkey

Cities

  • ISTANBUL
I am a chemical engineer graduated from Istanbul Technical University. I attended Buteyko Clinic International Diploma Training in Ireland in 2014. I am certified Master Instructor in the Oxygen Advantage. I am the founder of Buteyko Breathing Turkey and Oxygen Advantage Turkey.

I translated Patrick McKeown’s books “The Oxygen Advantage” and “Atomic Focus” into Turkish.

I hold live and online workshops, instructor trainings, corporate trainings and give talks in English and Turkish regarding Oxygen Advantage Method. I work personally with elite athletes.

I am the author of “Tüy Gibi Hafif Buteyko Nefes Metodu”, a guide to Buteyko Breathing Method for mindfulness, alongside six other children’s books.

Taking daily long walks alone in the city or nature, spending time observing animals, practicing Qi Gong, meditating, reading and writing help me to connect with life on a very profound level. I like to live life slowly, lightly and deeply.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunuyum. 2014 yılında Buteyko Clinic International’ın İrlanda’daki Diploma Eğitimine katılarak Buteyko Metodu Eğitmeni oldum. Oxygen Advantage usta eğitmeniyim. Buteyko Nefes Türkiye ve Oxygen Advantage Türkiye’nin kurucusuyum.

Patrick McKeown’un “The Oxygen Advantage” ve “Atomic Focus” adlı kitaplarını Türkçe’ye çevirdim. Kitaplar, “Oksijen Etkisi” ve “Odaklan” isimleriyle Müptela Yayınları tarafından yayınlandı.

Oxygen Advantage ile ilgili Türkçe ve İngilizce online ve yüz yüze eğitimler düzenliyorum, kurumsal eğitimler veriyorum, konuşmalar yapıyorum. Profesyonel sporcularla özel olarak çalışıyorum. Ayrıca Oxygen Advantage Sertifikalı Eğitmenlik Eğitimleri düzenliyorum.

“Tüy Gibi Hafif Buteyko Nefes Metodu” isimli kitabım Nail Kitabevi Yayınları tarafından yayınlandı. Çocuklar için yazdığım, Mandolin Yayınevi tarafından yayınlanan “Arda ile Paytak” isimli altı kitaplık bir serim var.

Şehirde ya da doğada tek başıma günlük uzun yürüyüşlere çıkmak, hayvanları gözlemlemek, Qi Gong uygulamak, meditasyon yapmak, okumak ve yazmak yaşamla çok yakından bağlantı kurmamı sağlıyor.
Hayatı yavaş, hafif ve derinden yaşamayı seviyorum.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop