Funda Aşkınoğlu
Turkey

Countries

  • Turkey

Cities

  • ISTANBUL
Funda Aşkınoğlu is a chemical engineer graduated from Istanbul Technical University, Turkey. She attanded Buteyko Clinic International Diploma Training in 2014. She is the fellow member of BPI. Funda is the first Buteyko Practitioner in Turkey and founder of Buteyko Breathing-Turkey. She is Turkey partner of Buteyko Clinic International.

She is also accredited Oxygen Advantage Instructor and first Oxygen Advantage Instructor in Turkey. She translated Patrick McKeown’s book “The Oxygen Advantage” into Turkish. She holds workshops and give talks regarding Oxygen Advantage Method. She is the Turkey partner of Oxygen Advantage Ireland.

Funda is the author of “Tuy Gibi Hafif Buteyko Nefes Metodu”, a guide to Buteyko Breathing Method for mindfulness, alongside six other children books. She is married and lives in Istanbul with her husband, son and her adorable human companion kitty.

ITU Kimya Mühendisliği mezunu olan Funda Aşkınoğlu 2014 yılında Buteyko Clinic International’ın İrlanda’daki Diploma Eğitimine katılarak Buteyko Metodu Eğitmeni olmaya hak kazanmıştır. Türkiye’nin ilk Buteyko Eğitmeni, Buteyko Nefes Türkiye’nin kurucusu ve BPI üyesidir.

Funda ayrıca Oxygen Advantage eğitmeni olup Türkiye’nin bu alandaki ilk eğitmenidir ve Oxygen Advantage İrlanda’nın Türkiye ortağıdır. Oxygen Advantage ile ilgili eğitimler düzenlemekte ve konuşmalar yapmaktadır.

Patrick McKeown’un “The Oxygen Advantage” adlı kitabını Türkçe’ye çevirmiştir. “Tüy Gibi Hafif Buteyko Nefes Metodu” isimli kitabı Nail Kitabevi Yayinları tarafından yayınlanmıştır. Çocuklar için yazdığı, Mandolin Yayinevi tarafından yayınlanan “Arda ile Paytak” isimli altı kitaplık bir serisi bulunmaktadir. Eşi, oğlu ve kedisiyle birlikte Istanbul’da yaşamaktadir.

0