Roman Paul
Czech Republic

Countries

  • Czech Republic

Cities

  • PRAGUE

Desítky let pracuji pro různé nadnárodní korporace v pozicích, kde jsem primárně zodpovědný za práci s lidmi. Se stresem vyvolaným korporátním prostředím se snažím vyrovnat pomocí sportu a duchovního rozvoje.

Hledání cest k osobnímu růstu a zmírnění stresu mě dovedlo i k fenoménu dechu, kdy jsem si uvědomil, a na vlastní kůži vyzkoušel, že drobnou změnou lze dosáhnout nečekaných zlepšení. Právě technika Oxygen Advantage svou jednoduchostí zapadá do mé celoživotní filozofie.

Nyní bych rád usnadnil cestu lidem, kteří jsou v podobné situaci jako já v minulosti a předal jim tuto jednoduchou techniku k odbourání stresu, zvýšení fyzické výkonnosti a zlepšení psychického i zdravotního stavu.

Věřím, že není třeba utíkat od civilizace a vzdávat se toho dobrého, co nám dnešní doba přináší. Stačí provést jemné úpravy v našich běžných návycích, abychom byli zdraví, fyzicky zdatní a šťastní. Opravdu stačí pár minut denně …


Over the last 20+ years, I’ve navigated the high-stakes world of international corporations, immersed in demanding roles, where my main responsibility was managing people. We all know how the pressures of such work can really take a toll on our well-being. In my quest to find balance, I delved into personal development activities and sports.

Exploring different paths in personal growth and stress reduction has led me to the breath phenomenon. It’s incredible how even the smallest changes can have a monumental impact. That is why, the Oxygen Advantage technique and its simplicity really aligns with my life philosophy.

Now, I’m eager to share this knowledge with those who, like me, have felt the weight of stress of a demanding professional life. The Oxygen Advantage technique isn’t just a stress-buster, it can lead to improved physical performance as well as an improvement in mental and physical health.

I believe that there is no need to give up the perks of modern world. It’s about making minor adjustments to our daily habits, investing just a few minutes a day, and unlocking the potential for a healthier, more capable, and happier version of ourselves.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop